پایگاه اطلاع رسانی آیت‌الله حاج شیخ منصور (عبدالرحیم)ابراهیمی جرجانی

گزارشاتی از جلسه ثقلین، خانه امام هادی علیه‌السلام و برخی از دیگر جلسات استاد

پایگاه اطلاع رسانی آیت‌الله حاج شیخ منصور (عبدالرحیم)ابراهیمی جرجانی

گزارشاتی از جلسه ثقلین، خانه امام هادی علیه‌السلام و برخی از دیگر جلسات استاد

پایگاه اطلاع رسانی آیت‌الله حاج شیخ منصور (عبدالرحیم)ابراهیمی جرجانی
قال الله تبارک و تعالی: قد افلح من زکاها و قدخاب من دساها و قال رسول الله صلی الله علیه و آله: انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق. همه می دانیم که اخلاق گم شده روزگار ماست و این سایت برای ارائه سخنان استاد اخلاق و عرفان محدث و فقیه و عارف بالله حاج شیخ منصور (عبدالرحیم) ابراهیمی جرجانی راه اندازی شده است. عرفان ما برگرفته از ادعیه و سخنان معصومین علیهم‌السلام است که در مصباح الشریعه، مفاتیح الجنان، چهل حدیث امام خمینی رضوان الله علیه و سایر کتب روایی گنجانده شده است. تنها شرطش این است که از دو لب معصوم علیه‌السلام صادر شده باشد و بس. ولی بدون استاد و مرشد به جایی نخواهی رسید. اگر خواستید با استاد اخلاق و عرفان آیت‌الله جرجانی صحبت کنید و از ایشان دستورالعمل بگیرید کافی است گوشی تلفن را بردارید و با شماره 32220851-051 تماس بگیرید. جلسات منزل استاد سی و چند سال است که در شب‌های پنج‌شنبه بعد از نماز مغرب و عشاء در مشهدالرضاعلیه‌السلام خیابان آیت الله بهجت 7-پلاک2/13 برگزار می‌شود که شما می توانید حضورا خدمت استاد برسید و از بیانات شیوای ایشان بهره ببرید.
پیام های کوتاه
آخرین نظرات

۳ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

چندی پیش راجع به کیفیّت عبور مردم از پل صراط عرض کردم. در روایت است که عده‌ای به سرعت نور رد می‌شوند. هیچ‌گونه توقفی هم ندارند. بعضی مثلاً به سرعت هواپیما، بعضی به سرعت ماشین، به سرعت شتر، دویدن انسان، هِروله، در جا زدن، زمین خوردن، به زحمت و مشقت رد می‌شوند و عده‌ای هم اصلاً نمی‌توانند رد بشوند. حضرت می‌فرماید:کسانی که در دنیا خیلی زود و به آسانی از مال حرام و نگاه حرام و خشم و غضب می‌گذرند، با گناه مواجه می‌شوند اما آلوده نمی‌شوند، این اشخاص با سرعت نور از پل صراط رد می‌شوند. اگر این دنیا سریع از گناه عبور کردی و زود تن به حکم خدا دادی، لب پل صراط به سرعت می‌گذری. اما اگر مقداری برایت عبور از معصیت و فعل حرام سخت بود مثل کسی که گاهی زمین می‌خورد اما باز بر می‌خیزد و به راهش ادامه می‌دهد، اینها کسانی هستند که گاهی لغزش دارند. آنهایی که خیلی سخت‌شان است از گناه رد بشوند، در پل صراط سینه خیز می‌‎روند. گرچه دلش نمی‌خواهد گناه کند اما شهوت قوی است. اما کسانی که از فعل حرام نگذشتند کسانی هستند که در جهنم سقوط می‌کنند. پس باید انسان از گناه و فعل حرام بگذرد.

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۵ ، ۲۱:۳۹
مرتضی آزاد

صبر بر چند قسم و نوع است. اول: صبر در مقابل گناه (کفّ‌النفس)کنترل نفس. کسی که در مقابل نفس، در مقابل شهوت، خشم و غضب، نخل و حسد ایستادگی می‌کند این صبر در مقابل گناه است.

دوم: صبر در مقابل مصیبت. مشکلاتی که در زندگی است. انسان در مقابل این سختی‌ها و مشکلات و ناگواری‌ها صبر و تحمل داشته باشد.

سوم: صبر بر عبادت و بندگی خدا. مسلمان بودن و شدن و ماندن سخت است. آسان نیست. اینگونه نیست که ما فکر می‌کنیم مسلمان بودن آسان است. کسی که می‌خواهد تسلیم حُکم خدا بشود ریاضت می‌خواهد. عفو، گذشت، شرح صدر، حوصله، اخلاص، بردباری و...همۀ اینها را می‌خواهد. مسلمان بودن و ماندن هزار و یک شرط دارد. اگر انسان همّت داشته باشد و عزمش را جزم کند که آسان می‌شود، ره صد ساله را یک شبه می‌رود.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۵ ، ۲۱:۳۸
مرتضی آزاد

روزی حضرت علی علیه‌السلام می‌خواستند برای نماز صبح به مسجد بروند. در مسیر به پیرمرد یهودی برخورد کردند که آن پیرمرد به سمت کنیسۀ خودش می‌رفت. حضرت وقتی دیدند که این پیرمرد جلوی ایشان است، آهسته رفت و از او پیشی نگرفت تا رسیدند سر دو راهی. از آنجا پیرمرد به سمت کنیسۀ خودش رفت و حضرت علی علیه‌السلام هم به سمت مسجد رفت. تا به مسجد رسید، پیامبر صلی الله علیه و آله در رکوع رکعت اول نماز بودند. اقتدا کرد و به نماز رسید تا اینکه نماز تمام شد. بعد از نماز پیامبر صلی الله علیه و آله سؤال کردند: علی کجاست؟ جواب دادند ایشان آخر صف است چون دیرتر رسید. پیامبر صلی الله علیه و آله به حضرت علی علیه‌السلام فرمودند: علی جان! می‌دانی امروز چه کردی؟ من در رکوع بودم که جبرئیل امین آمد و دستش را روی شانۀ من قرار داد و گفت رکوع را طول بده تا علی برسد، به پیرمردی احترام کرده. وقتی که حضرت به پیرمرد یهودی احترام کرده، نماز را طول بده تا علی برسد و اجر و ثوابش کم نشود.

به پیران و سالخورده‌ها احترام کنید. در مجالس اگر پیرمرد یا پیرزنی وارد شد جوان‌ترها جایشان را به آنها بدهند تا تکیه بدهند. روایت است اگر کسی به بزرگترها احترام کند در زمان سالخوردگی خدا جوان‌ها را مجبور می‌کند به او احترام کنند. بعضی‌ها خیلی بی ادب هستند. به پدر و مادرشان بی حرمتی می‌کنند. وقتی خدا به خاطر احترام به یک پیرمرد یهودی به حضرت علی(ع)خیر می‌دهد یا به ما که به پدر و مادرمان احترام می‌گذاریم خیر نمی‌دهد؟! این آداب و سنن تعطیل شده است. این بی حرمتی‌ها خیر و برکت را از زندگی‌ها بیرون می‌برد. عمرها را کوتاه می‌کند. نشاط و زندگی را از بین می‌برد. لذت زندگی کم می‌شود. وقتی انسان پا روی آداب و سنن الهی بگذارد خیر نخواهد دید. این به تجربه ثابت شده است. روایات و احادیث در این زمینه زیاد است. مغرور نشویم. حواسمان جمع باشد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۵ ، ۲۱:۲۵
مرتضی آزاد